Načo nám je verejné obstarávanie?
Na čo nám je vôbec dobré? Otázka jednoduchá, odpoveď už tak veľmi nie. Zákon o verejnom obstarávaní v samom úvode definuje svoje poslanie tak, že „upravuje zadávanie zákaziek na dodanie tovaru, zákaziek na uskutočnenie stavebných prác, zákaziek na poskytnutie služieb, súťaž návrhov a správu vo verejnom obstarávaní“. A to je správne.
V každej civilizovanej spoločnosti je potrebné nastaviť pravidlá hospodárenia s verejnými prostriedkami. Pretože sú to peniaze nás všetkých, nás daňových poplatníkov. Druhou stranou mince je však to, ako sme si zákon o verejnom obstarávaní nastavili. Či nie je zbytočne komplikovaný. Európska únia nám v Smernici o verejnom obstarávaní stanovuje ciele, ktoré má verejné obstarávanie napĺňať.
Princípom smerníc je, že stanovujú ciele, ale nie spôsoby ich dosiahnutia. A naviac, smernica upravuje len nadlimitné zákazky, teda zákazky nad 217 000 EUR pri tovaroch a službách a nad 5,186 mil. EUR bez DPH pri stavebných prácach.
Pravidlá na nižšie zákazky si stanovujeme sami. Zase sme pápežskejší ako pápež. Je veľmi náročné pre úradníkov sa v týchto komplikovaných pravidlách vyznať. Pozitívne vnímame snahu zákonodarcu pravidlá obstarávania zjednodušiť a celý proces hlavne v oblasti zadávania bežne dostupných komodít pri podlimitných zákazkách zefektívniť. Je to však ešte len začiatok. Na zváženie tiež ostáva, ako sa pravidlá, ktoré stanovuje náš zákon dodržiavajú. Rovnako ako v iných oblastiach na Slovensku, aj vo verejnom obstarávaní je najväčší problém s dodržiavaním pravidiel a vymáhateľnosťou práva.
Súčasný zákon o verejnom obstarávaní je platný od 1. 2. 2006. Odvtedy bol novelizovaný už 28 krát. To máme tri a pol novely každý rok! Počet plánovaných kontrol realizovaných Úradom pre verejné obstarávanie bol doteraz veľmi nízky. Neboli na to ľudia. Údajne sa to však má zmeniť.
S obavami sa vnímajú pokusy o zníženie povinnosti zverejňovať zmluvy. Vedie to k zníženiu transparentnosti a možnosti kontroly zo strany verejnosti. To by bol jednoznačne krok späť. Tam sme už boli. Takže pravidlá sú (zatiaľ) chaotické a tlak na ich dodržiavanie takmer žiadny. Uvidíme, ako sa bude obstarávať cez elektronické trhovisko. Ideálne by bolo zjednodušiť pravidlá pri obstarávaní nižších zákaziek, ale zvýšiť úroveň dohľadu.
Zdroj – internet/krátené/